Gyógyszer visszavétele

Gyógyszertárba a hatályos törvény értelmében nem lehet visszavinni sem gyógyszert, sem egyéb terméket.
Boltokban, üzletekben gyakran találkozunk a következő felirattal: " Pénztártól való távozás után reklamációt nem fogadunk el." Ez igaz valamennyi gyógyszertárra is. Gyógyszer- és betegbiztonsági okokból nem lehetséges gyógyszer visszavétele.
Az érthetőség kedvéért áll itt néhány, az életből vett példa:
1. Nem tetszik a gyerekemnek a szirup íze. -> A legtöbb szirup után nyugodtan itathatunk a gyerkőccel teát, gyümölcslevet.
2. A szomszédom, akinek vittem a gyógyszert, nem ezt kéri, hanem a helyettesítőjét. -> Még a vásárlás előtt legyenek szívesek ezt egymással megbeszélni, NEM tudjuk a gyógyszert kicserélni.
3. Anyukám már nem szedi ezt a gyógyszert. -> Kérjük, ezt is beszéljék meg előre. A lentebb található rendeletrészlet értelmében visszavásárlásra nincs lehetősége a gyógyszertárnak.
A visszahozott gyógyszerrel annyit tudunk tenni, hogy beledobjuk a gyógyszerhulladékgyűjtőbe.
44/2004. (IV. 28.) ESzCsM rendelet
21/B. § * (1) * A tévesen kiszolgáltatott gyógyszer vagy az OGYÉI által visszahívott gyógyszer kivételével gyógyszert visszavenni nem lehet.
(2) A gyógyszertár érdekkörében felmerült okból tévesen, vagy a nem megfelelő minőségben kiszolgáltatott gyógyszert - a nyugtán szereplő térítési díjának vagy árának visszafizetése mellett - a kiadást követő 5. nap nyitva tartásának végéig köteles visszavenni az a gyógyszertár, ahol azt a vásárlást igazoló dokumentum alapján kiadták. Az így visszavett gyógyszert újra kiadni nem lehet.
Tévesen kiszolgáltatott gyógyszer: CSAK és kizárólag vényköteles gyógyszerekre értelmezhető
- pl: Milurit 300mg 30x van felirva, de helyette Milurit 100mg 50x lett kiadva. Ez manapság már csak rendszerhiba miatt fordulhat elő, a patikákban működő, erős ellenőrző rendszernek köszönhetően. Ebben az esetben, a visszavétel a fent látható időkereten belül a gyógyszertár kötelessége.
Vény nélkül kapható gyógyszerekre, étrendkiegészítőkre, orvostechnikai eszközökre, egyéb termékekre ez nem értelmezhető, mivel a vásárlás befejezéséig a vevőnek bármikor lehetősége van jelezni, ha nem szeretné az adott terméket megvásárolni.
H.M.